Jeśli ciekawi cię, gdzie było jedno z pierwszych dwupoziomowych skrzyżowań w Krakowie, ile wiader piwa rocznie produkował browar Goetzów, gdzie (i po co!) była suszarnia węży i kto mieszkał w Domu Machin…

WEJDŹ z nami na
KRAKOWSKI SZLAK TECHNIKI
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 25–26 maja
Obiekty:
Zespół dawnej zajezdni tramwajowej w Krakowie
Zespół elektrowni miejskiej w Krakowie
Zespół gazowni miejskiej w Krakowie
PROGRAM

To jedyna tego typu trasa w Polsce. Wiedzie przez centrum miasta i łączy szesnaście budynków i kompleksów przemysłowych z XIX i początku XX wieku – fragment książki Katarzyny Kobylarczyk Wejdź na szlak!

Krakowski Szlak Techniki to pierwsza w Małopolsce trasa spacerowa prezentująca 16 zabytków industrialnych związanych z różnymi gałęziami przemysłu: koleją, browarnictwem, energetyką, transportem oraz infrastrukturą drogową i rzeczną. Oprócz funkcji użytkowych mają też często wysokie walory estetyczne – zostały zaprojektowane przez znanych krakowskich architektów XIX i XX wieku. Trasa, oznaczona emblematami w kształcie zębatek, prowadzi przez zabytki, z których większość dostępna jest przez cały czas, w kilku znajdują się placówki muzealne, a część obiektów, ze względu na obecnie pełnione funkcje, nie jest dostępna dla zwiedzających i można je oglądać tylko z zewnątrz.