Jeśli chciałbyś rozwikłać zagadkę tego, kto pragnął być podeptany, by sięgnąć gwiazd, jeśli masz ochotę na towarzystwo pewnego badacza starożytności lub konserwatora, któremu przyśniło się wielkie odkrycie, jeśli intrygują cię tajemnice starych kościołów i przedpiastowskiej Wiślicy… – fragment książki Katarzyny Kobylarczyk Wejdź na szlak!
WEJDŹ z nami na
SZLAK MAŁOPOLSKA ROMAŃSKA
Małopolskie Dni Dziedzictwa Kulturowego 18–19 maja
Obiekty:
Kościół pw. św. Jana Chrzciciela w Prandocinie
Bazylika kolegiacka Narodzenia NMP oraz Muzeum Regionalne w Wiślicy
Kościół pw. św. Wojciecha w Kościelcu
PROGRAM
Podróż szlakiem Małopolska Romańska pozwala poznać sakralne zabytki sztuki i architektury romańskiej. Trasa szlaku przebiega zarówno przez punkty cieszące się od dawna turystyczną popularnością, jak i przez miejscowości dotąd mało znane, dopiero domagające się odkrycia. 17 obiektów szlaku to najstarsze i najcenniejsze zabytki małopolskiej sztuki romańskiej, jakie zachowały się do naszych czasów. Są one pamiątkami kształtowania się historycznej Małopolski. Zabytki te, choć ulegały różnym wpływom, do dziś zachowały oryginalne elementy charakterystyczne dla sztuki romańskiej. Warto poznać niezwykle cenne obiekty, które obecnie znalazły się poza centrum regionu, choć kiedyś pełniły ważne role kulturotwórcze i miały wpływ na rozwój państwa polskiego.
Zobacz inne szlaki w okolicy:
Szlak Schronów II Wojny Światowej Stellung – Proszowice, jest projektem Stowarzyszenia „Gniazdo – Ziemia Proszowicka”. Zrekonstruowane fragmenty fortyfikacji to przede wszystkim schrony bojowe, rów przeciwczołgowy, transzeje, okopy i ziemianka dowodzenia wykonana według oryginalnych planów niemieckich. Oznakowany szlak prowadzi również po wielu ciekawych miejscach oraz w pobliżu najważniejszych obiektów świadczących o historii ziemi proszowickiej, takich jak cmentarze, kościoły, kapliczki, pałace.